© Tüm Hakları Saklıdır | 02166600838

SORULARINIZ & CEVAPLARIMIZ

SORULARINIZ & CEVAPLARIMIZ

SORU:    Nasıl yardımda bulunabilirim?

CEVAP: Her eve bir kütüphane projemize destek olmanızın iki yolu bulunmaktadır.

1)Sizlere ulaştıracağımız ihtiyaç dahilinde olan kitap listelerimizden dilediğiniz kitapları seçtikten sonra satın alarak bize ulaştırırsınız. Ayrıca yine projemizin içinde önem arz eden kitaplık, kumbara ve kitap günlüğü satın alarak yine bize kargo aracılığı ile ulaştırmanız projemizin diğer renklerine katkıda bulunacaktır. Bireysel yardımlarda kesinlikle para beklentimiz yoktur ve olmayacaktır.

2)Bu muhteşem, geleceğe yatırım projesine sponsor olarak yardımda bulunabilirsiniz.  Bunun için bir araya gelerek etraflıca sizlere kendimizi tanıtmak ve projemizin detaylarını sunmak isteriz.

3) Okullara ve benzeri kuruluşlara kitap yardımı faaliyetlerimiz için ikinci el okumadığınız kitaplarınızı bağışlayabilirsiniz.

SORU: Gönderdiğimiz yardımlar nereye ulaştırılıyor? Yardımların ulaştırılıp ulaştırılmadığını nasıl kontrol edebiliyoruz?

CEVAP: Tarafımıza yardım amaçlı iletmiş olduğunuz tüm materyaller  öncelikli olarak tarafımızda sisteme  görsel ve yazılı olarak kaydedilir. Akabinde yardımınız, ihtiyacı olan kurum ya da kişiye ulaştırıldığında, sizinle tüm kargo ve iletişim bilgileri paylaşılır. Dilediğiniz zaman yardımınızın ulaştığı yeri ziyaret edebilirsiniz.

SORU: Gönderilen yardımların kayıtları nasıl muhafaza edilyior?

CEVAP: Bugüne kadar yapmış olduğumuz yardımları fotoğraflayarak ve tüm aşamaları belgeleyerek gerçekleştirdik. Şu anda bunu bir adım daha ileri taşımak adına çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz kamera çekimi eşliğinde, kendi aracımızla ziyaretlerimizi tamamlayarak kütüphanelerimizi hediye etmek. Sizlerin katkılarıyla bu hedefimize en kısa zamanda ulaşacağımıza inancımız tamdır.

SORU: Gönüllü olarak bu projenin faaliyetlerine katılabilir miyim?

CEVAP: Evet katılabilirsiniz. Yakın zamanda hazırlanacak olan üyelik kart sistemimizle, geleceğin bilginlik projesinde siz de gönüllü olarak faaliyette bulunabilir ve bu ailenin büyümesinde bizimle beraber adım atabilirsiniz. Ayrıca haftanın 7 günü faaliyetlerine devam ettiren merkez ofisimizde bizimle beraber nefes alabilirsiniz. Yani hep beraber bu harika projeyi yürütebiliriz. 🙂

SORU: Her eve bir kütüphane projesi şu anda finansal giderlerini nasıl sağlamaktadır?

CEVAP: Bu proje bir avuç gönüllü kitap düşkünü insan tarafından gerçekleştirilmiş bir sosyal sorumluluk girişimidir. Tüm giderler kendi emeklerimiz, maddi ve manevi feragatlerimiz ile karşılanmaktadır.. Fakat genel giderlerimizin karşılanması adına sponsor arayışlarımız devam etmektedir.

SORU: Evimde bulunan eski kitaplarımı bağışlayabilir miyim?

CEVAP: Evet. Evinizde bulunan okumadığınız ya da okumayı düşünmediğiniz tüm kitaplarınızı bize bağışlayabilirsiniz. Fakat eski kitaplarınız okul, dernek, vakıf ve benzeri diğer kurumlara ulaştırılmaktadır.

SORU: Para yardımında bulunabilir miyim?

CEVAP: Kesinlikle tarafımızdan para yardımı kabul ve talep edilmemektedir. Sadece kurumsal sponsorluk anlaşmalarında bu durum tarafımızca değerlendirilecektir.

SORU:  Gönderilen yardımlar kötü niyete maruz kalabilir mi? Başka amaçlar için kullanılabilir mi?

CEVAP: Kitap Bağışı olarak ilettiğimiz kitaplarımızı “ Para ile satılamaz!” ibaresi ile kaşeleriz. Kitaplık, kumbara ve kitap günlüklerimiz de bu yöntem uygulanarak yardımın gerekli olduğu noktaya ulaştırılır.  Ayrıca tüm yardım materyalleri yardım yapılan kişiye tamamen hediye edilmez, zimmetlenerek takip altında tutulur. Gerekli durumlarda yardım materyallerimizi geri alma hakkımız her zaman bulunmaktadır.

SORU: Yardımları ulaştıracağınız kişi ya da kurumları nasıl belirliyorsunuz?

CEVAP: Öncelikli olarak kişisel talepleri detaylı olarak inceliyoruz. Resmi kurumlardan alınmış fakirlik belgeleri, ailede çalışan nüfus azlığı, geçim şartlarının zorlukları, meskenlerin fiziki anlamda olumsuzlukları ve benzeri gibi bir çok kriter bu hususta bize yardımcı oluyor. Ayrıca mutlaka yardım yapılacak meskende keşif yapıyoruz. Okul ve benzeri kuruluşlardan gelen talepler ise sorgulama yapılmaksızın, resmi adres ve yetkili kişiye ulaştırılmak kaydıyla ikini el kitap bağışı yapılacak yerler listesine dahil ediliyorlar.

SORU:  Neden alacağım kitapları siz belirliyorsunuz?

CEVAP: Okul ve benzeri kurumlar için kitap türü sınıflandırmamız bulunmuyor. Her türlü yayını bağış olarak kabul ediyoruz. Fakat her eve bir kütüphane ana projesi için yapılacak yardımın, gerçekten gerekli olduğu kişiye ve gerekli olduğu kadar kitap ulaşması adına listeleri biz belirliyoruz.. Listelerimizde bulunan kitaplarımız  6-23 yaş aralığında kitap okumayı seven tüm çocuklarımız ve gençlerimizin talepleri doğrultusunda planlanıyor.

 

SORU:  Yardım gerçekleştirildikten sonra destek vermeye devam ediyor musunuz?

CEVAP: Kütüphane yardımı yaptığımız çocuklarımız ve gençlerimiz kitapları okuyarak özetlerini 1 yıl içerisinde kaleme alarak bize ulaştırmak zorundalar. Aksi takdirde kütüphaneleri geri alıyoruz. Çünkü kütüphaneleri teslim ederken hediye etmediğimizi belirtiyor ve yardımın tamamını karşımızda ki kişilere zimmetliyoruz. Eğer kitap dostlarımız özetlerini çıkarmış olurlarsa bir sonra ki yıl, diğer yardım ulaştırdığımız kitap dostları ile kendi kitaplarını takas yapabiliyorlar. Kargo ücretlerini ise biz karşılıyoruz.. Takas işlemlerinin uygunsuzluğu durumunda ise yeni kitap takviyesinde bulunuyoruz. Yani bir kereye mahsus yardımı ulaştırıp sonra yeni ufuklara yol almak gibi bir niyetimiz bulunmuyor. Okul ve benzeri kurumlara yapılan yardımlarda ise sıralamaya göre ikinci ya da üçüncü bir takviye söz konusu olabiliyor.

SORU:  Yardımlarımızı hangi adrese kargo ile ulaştırmamız gerekiyor

CEVAP: Yardımlarınızı aşağıda paylaşacağımız adrese kargo aracılığı ile iletebilir ya da kendiniz ofisimize gelerek teslim edebilirsiniz. . İkinci el kitap yardımlarınız için ise bu iki seçeneğe ilaveten İstanbul genelinde adresinizden kitapları teslim alabiliyoruz.

Yeni Çamlıca Mah. Dursun Bey Cad. Acarlar Sitesi B3 Blok D:2 Ataşehir/İstanbul

Alıcı Adı: PTT Kargo ile kitaplarınıız gönderdiğinizde 802431331 müşteri numaramızı söylemeniz yeterli olacaktır. 

Tel: 02166600838 

SORULARINIZ & CEVAPLARIMIZ sayfamızda eksik bulduğunuz hususları lütfen bize info@herevebirkutuphane.com adresinden iletiniz. SORULARINIZ & CEVAPLARIMIZ sayfamız bizim için hayati anlamda önem arz ediyor. SORULARINIZ & CEVAPLARIMIZ sayfamızı oluştururken sizlerin açısından konuyu değerlendirmek için elimizden geleni yaptık, fakat yeterli olmadığımız hususlarda her daim eleştiriye ve önerilere açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Saygılarımızla

Sayfalarla kalın….