© Tüm Hakları Saklıdır | 02166600838
In Kitap

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki ilk kitap Çin ülkesinde bulundu desek inanır mısınız? Bilseniz zaten neden dünyanın ilk kitabı üzerine google’da arama yapasınız ki? Bizimkide soru yani 🙂 Peki “ Dünyadaki ilk kitap hangisidir? Dünyadaki ilk kitabı kim yazmıştır?, Dünyadaki ilk kitabın konusu nedir?, Dünyanın ilk kitabı kime yazılmıştır ve ne zaman yazılmıştır? ” sorularınızı cevaplayalım. Tabi unutmadan bu arada dünyanın ilk yazarı  hakkında da bu şekilde  bilgi sahibi olmuş oluyoruz diyebiliriz. Yani yazar derken kitap anlamında söylüyoruz bunu.

Dünyada genelinde yani yeryüzünde yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ülkesinde bulunmuştur. Dünyanın ilk kitabı M.S 868 yılında yazılmıştır. Dünyanın ilk kitabının adı ise “ Diamond Sutra ” . Diamond ingiliz dilinde olduğu gibi karşılık olarak elmas anlamına gelmektedir. Sutra kelimesinin anlamı ise dini bilgi ve vaaz olarak bilinmektedir.

Dünyadaki ilk kitap içerisinde neler yazıyordu? 

Dünya tarihinde ilk kitap olarak bilinen Diamond Sutra kitabının içerisinde Buda’nın bizzat kendisinden müridi olan Subhuti!ye söylediği sözleri, kıssaları ve öğütleri içermektedir. Toplamda 7 sayfadan oluşan Diamond Sutra kitabının 6 sayfası metinden, geriye kalan bir sayfası ise Buda ve onun müridi olanların gösterildiği bir tablodan oluşuyor.Tablo içerisnde kadın ve erkek müritler ile birlikte iki adet kedi de bulunmaktadır. Ebat olarak 30×75 cm ölçülerinden oluşan ilk kitap,araştırmalara göre  ağaçtan yapılmış olan bir kalıp sayesinde basılabilmiştir.

İlk kitap kim tarafından ve nasıl bulunuldu?

1900 yılında Taoist bir rahip Türkistan’da Tunhuang yöresinde bulunan Bin Buda mağaralarından birine gider. Mağaraya girdiğinde ve detaylıca incelemeye başladığında duvar dibinde 1300 adet el yazması ile beraber yığılı bir halde ilk kitabı bulur. Tesadüfler tesadüf değildir düşüncesi işte bu keşfe sebep olur.

Dünyadaki İlk Kitap Kim Tarafından Yazılmış ya da Yazdırılmıştır?

Bulunan ilk kitap incelemeye alındığında son kısmında ” 11 Mayıs 868 yılında çok saygı değer ailesiyle olan anılarını yadetmek adına bedelsiz dağıtılmak üzere Wang Chieh tarafından basılmıştır.” O vakit dünyadaki ilk kitap ne zaman, kim tarafından ve ne amaçla basılmış bilgisini öğrendiğimize göre sizlerden bir ricada bulunmak istiyoruz. Okumadığınız ikinci el kitap ve dergilerinizibizimle sayfalara muhtaç kimliklerle ya da kurumlarla buluşturmaya ne dersiniz? Okumadığınız kitaplarınızı bağışlamak için lütfen bizimle iletişime geçin. ” Kitap bağışı yapmak istiyorum. “diyenler. İnanın bizimle bu etkinlik çok daha güzel oluyor. Detayları büyük bir memnuniyetle anlatmak için sabırsızlanıyoruz. Sayfalarla kalın.

02166600838

 

 

Bitcoin Satın Al Dubai Bitcoin Yat Kiralama